Kisbér
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kisbér

Kisbér város és a Bakonyalja NEM HIVATALOS fóruma ( Ctrl+D )
 
KezdőlapPortailGalleryKeresésLegutóbbi képekRegisztrációBelépés

 

 Kisbéri legendák

Go down 
+3
nataSa
Levente017
vagtam
7 posters
SzerzőÜzenet
vagtam




Férfi
Hozzászólások száma : 59
Age : 51
Tartozkodási Hely : Kisbér, Budapest
Registration date : 2007. Dec. 09.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-10, 21:15

Több legendát is hallottam már Kisbérről, szerintem érdemes lenne utánajárni, mennyi igazság van bennük. Az egyik ilyen legenda az, hogy a volt kórházat, és a volt általános iskola épületét egy alagút kötötte össze egymással. Hogy ki építette, esetleg építtette, azt sajnos nem tudom, és azt sem vajon milyen célt szolgált. Annyit azonban tudok, hogy kétszer is beszakadt már az Iskola utca útburkolata - ráadásul ugyanott - teherautók alatt. egyszer még a 80-as évek elején, másodszor pedig a kórház építésének idején. A gödör egy alagútba vezetett tovább. Feltérképezte-e valaki végig vagy sem, ezt sem tudom. Ha valaki tud valamit, vagy csak sejtése van, ossza meg velünk itt a fórumon! Járjunk a végére a dolognak!
vagtam
Vissza az elejére Go down
Levente017

Levente017


Férfi
Hozzászólások száma : 83
Age : 34
Tartozkodási Hely : Kisbér
Registration date : 2007. Nov. 25.

RPG
Proba01: Erő

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-11, 15:32

Én még olyat is hallottam, hogy a Pokol-dombtól egészen Komáromig van egy alagút amiben egy lovaskocsi elfér.... hogy ebből mi igaz? Mit tudjam én...lol!
Vissza az elejére Go down
nataSa

nataSa


Férfi
Hozzászólások száma : 67
Age : 48
Tartozkodási Hely : Kisbér
Registration date : 2007. Nov. 09.

RPG
Proba01: Koncentráció

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-12, 13:41

Az Iskola utcánál valóban beszakadt az ut, a korház építése közben. Én láttam. És láttam az alagutat is, ami határozottan a kastély felé mutatott. Ugy látszott, elég jó állapotban van, a falak álltak, nem voltak romosak. sajonos mire hazaszaladtam fényképezőgépért, és visszaértem, hjött egy nagy tehereutó, és szépen telerakta a nyilást kövekkel, aztán a rá következő hónapokban szépen letérkövezték az egészet. Volt- nincs. fontosabb volt az épitkezés, mint a legendák feltárása...
Vissza az elejére Go down
http://vilagokarcavilagokharca.blogspot.com/
Pende

Pende


Férfi
Hozzászólások száma : 96
Age : 65
Tartozkodási Hely : Hánta
Registration date : 2007. Nov. 25.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-12, 22:47

Úgy látszik, errefelé divat volt az alagút, mert a legelőm alatt is van egy a legenda szerint Hántán. Az erdőben van egy bejárata, de hogy ott van e az alagút, azt nem tudom. A török időkben állt egy templom a faluban, onnan lehetett az erdőbe menekülni ezen a fáma szerint.
Vissza az elejére Go down
http://www.paci.hu/forum/index.php?showtopic=6568
nataSa

nataSa


Férfi
Hozzászólások száma : 67
Age : 48
Tartozkodási Hely : Kisbér
Registration date : 2007. Nov. 09.

RPG
Proba01: Koncentráció

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-13, 01:53

Igaz, olvastam, hogy bakonysárkányon is van egy alagut, és mindezt összevetve megam is városi legendának gondolnám az egészet (mint a robbanós disznó), ha nem láttam volna saját szememmel az alagutat, amely a mostani rendelő(régi iskola) épületén kivűl helyezkedett el, de belőle indult el. A sajnálatos az az egészben, hogy az, aki azt a töntést hozta, hogy temessék be, nem gondolt bele, milyen helytörténeti ritkaságtól fosztotta meg a kisbérieket.
Egyébbkén a pokolról is van egy ilyen alagutas legenda, és a domb tetején valóban van egy lefedett kürtő, ki tudja mi rejtőzik alatta. erről tud valaki valamit?
Vissza az elejére Go down
http://vilagokarcavilagokharca.blogspot.com/
amelisa

amelisa


nő
Hozzászólások száma : 31
Tartozkodási Hely : Kisbér
Registration date : 2007. Nov. 28.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-15, 23:41

A Komárom felé vezető alagútról idősebb rokonom a következőt mesélte: az ő osztálytársai az akkori tanárukkal elindultak az alagútban(tehát létezik vagy létezett), de már akkor is több helyen be volt szakadva. Sztem már az első vh. idején is kellett hogy legyen. Elvileg nem csak Komárom irányába van/volt kiépítve az alagút, hanem Mór felé is, és ha jól emlékszem a sztorira, volt a történetben egy harmadik ág is.
Ha a 13as főúton mentek, Komárom felé, bal oldalt 2 vagy 3helyen is látható a szántóföldön kiemelkedés, kis nyílásokkal ellátva, erre azt mondták, hogy az alagút részét képezik, nagyobb "üregek" lehetnek.
Az igazság persze kérdőjel. Lehet hogy tényleg csak mende-monda.
Vissza az elejére Go down
vagtam




Férfi
Hozzászólások száma : 59
Age : 51
Tartozkodási Hely : Kisbér, Budapest
Registration date : 2007. Dec. 09.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-16, 16:27

Sziasztok!
Jaj de jó, ez a téma megmozgatta a csapatot!
Hárman háromféle változatot írtatok, merre is megy az a bizonyos alagút. Ez jó....Mad Jó volna egy picit utánamenni nem? Esetleg segítséget is kérhetnénk Kisbér nagy öregjeinek egyikétől, hátha ők bizonyítékkal is szolgálhatnak. Sajnos Bodai doktor úr már nincs az élők sorában. Még talán aki a helytörténeti gyüjteményt kezeli tudna segíteni a dologban. Esetleg levéltár?
A wikipédián olvastam a Kisbért Bakonysárkánnyal összekötő alagútról, a másik kettőröl azonban semmit nem találtam. Még azt is jó volna tudni, miért építettek ekkora alagutat, vagy alagutakat mire használhatták őket?
Egy ötletem van: viszonylag közel van Komárom, és a komáromi erődrendszer részeként esetleg épülhetett valami. Hallottatok esetleg erről valamit?
vagtam
Vissza az elejére Go down
nataSa

nataSa


Férfi
Hozzászólások száma : 67
Age : 48
Tartozkodási Hely : Kisbér
Registration date : 2007. Nov. 09.

RPG
Proba01: Koncentráció

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-17, 00:17

Én tavasszal ugyis turázok nagyokat, majd megnézem magamnak a 13-as mellet azokat a buckákat. Persze legszivesebben a pokol alá mennék be. nem tudja véletlenül valaki, éppen kinek a tulajdonában is van?
Vissza az elejére Go down
http://vilagokarcavilagokharca.blogspot.com/
Pende

Pende


Férfi
Hozzászólások száma : 96
Age : 65
Tartozkodási Hely : Hánta
Registration date : 2007. Nov. 25.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-21, 00:37

nataSa írta:
legszivesebben a pokol alá mennék be. nem tudja véletlenül valaki, éppen kinek a tulajdonában is van?
Talán Lucifer?! Very Happy
Vissza az elejére Go down
http://www.paci.hu/forum/index.php?showtopic=6568
nataSa

nataSa


Férfi
Hozzászólások száma : 67
Age : 48
Tartozkodási Hely : Kisbér
Registration date : 2007. Nov. 09.

RPG
Proba01: Koncentráció

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-21, 18:01

Pende írta:
nataSa írta:
legszivesebben a pokol alá mennék be. nem tudja véletlenül valaki, éppen kinek a tulajdonában is van?
Talán Lucifer?! Very Happy

LOL , Lucifer kisbéri? Very Happy Very Happy Very Happy
Vissza az elejére Go down
http://vilagokarcavilagokharca.blogspot.com/
zair

zair


Férfi
Hozzászólások száma : 5
Age : 41
Tartozkodási Hely : Szeged, Magyarország
Registration date : 2007. Nov. 15.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-02-29, 15:41

Szerintem Rideg Belzebúb az illetékes:-)
Vissza az elejére Go down
Földes




Hozzászólások száma : 3
Registration date : 2008. Mar. 14.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-03-14, 12:59

Vagtam,

a hír igaz, valóban van alagút összeköttetés a két épület között, sőt ha minden igaz, akkor a "pokol domb" és a komáromi erőd között is van alagútrendeszer, ami le van zárva. Mindenképpen kellene egy "expedíció" ennek a felvázolásához, habár nem tudom pontosan milyen engedélyek szükségesek hozzá.
Vissza az elejére Go down
Földes




Hozzászólások száma : 3
Registration date : 2008. Mar. 14.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-03-14, 13:04

Földes írta:
Vagtam,

a hír igaz, valóban van alagút összeköttetés a két épület között, sőt ha minden igaz, akkor a "pokol domb" és a komáromi erőd között is van alagútrendeszer, ami le van zárva. Mindenképpen kellene egy "expedíció" ennek a felvázolásához, habár nem tudom pontosan milyen engedélyek szükségesek hozzá.

Bocsika, látom már, hogy erről volt szó. Most vagyok előszőr a forumon és nem igazán futottam át a témát, csak vagtam első hozzászólását olvastam.

Amúgy a pokol domb magántulajdonban van, annak idején eladták, ami kissé különös, de a szerződést nem láttam. Igazából a pokol domb a kastélyhoz tartozik szervesen, és akkor lenne szép, ha vissza lenne állítva a régi állapotában. Nekem van képem a régi állapotról, GYÖNYÖRŰ volt, virágokkal, szökőkúttal stb.
Vissza az elejére Go down
vagtam




Férfi
Hozzászólások száma : 59
Age : 51
Tartozkodási Hely : Kisbér, Budapest
Registration date : 2007. Dec. 09.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-03-14, 16:11

Földes írta:
Vagtam,

a hír igaz, valóban van alagút összeköttetés a két épület között, sőt ha minden igaz, akkor a "pokol domb" és a komáromi erőd között is van alagútrendeszer, ami le van zárva. Mindenképpen kellene egy "expedíció" ennek a felvázolásához, habár nem tudom pontosan milyen engedélyek szükségesek hozzá.
Kedves Földes, üdvözöllek a fórumon, gyere gyakran!
Próbáltam egy kicsit utánamenni a komáromi erődrendszer történetének meg térképeket keresni, sajnos nem jártam eredménnyel. Ami biztos, századokon át építették, bővítették és tökéletesítették a rendszert, attól lett olyan amilyen. Bevehetetlen. "Sem csellel, sem erővel" volt a jelmondata. De a dél felé menő alagútnak nem leltem nyomát. Mármint Komáromtól délre, vagyis Kisbér felé.
Még az is kérdéses, milyen állapotban lehet az alagút, ki és mikor járhatott benne utoljára?
Ha a Pokol magánkézben is van, a volt kórház pincéjéből nem nyílik valami járat? Onnan egyszerűbb volna elkezdeni a felfedezést, meg a feltárást. A képekre nagyon kiváncsi vagyok!
Üdv
vagtam
Vissza az elejére Go down
Pende

Pende


Férfi
Hozzászólások száma : 96
Age : 65
Tartozkodási Hely : Hánta
Registration date : 2007. Nov. 25.

Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime2008-03-14, 19:06

Földes írta:
Nekem van képem a régi állapotról, GYÖNYÖRŰ volt, virágokkal, szökőkúttal stb.
Belinkelhetnél pár képet nekünk is!
Vissza az elejére Go down
http://www.paci.hu/forum/index.php?showtopic=6568
Ajánlott tartalom





Kisbéri legendák Empty
TémanyitásTárgy: Re: Kisbéri legendák   Kisbéri legendák Icon_minitime

Vissza az elejére Go down
 
Kisbéri legendák
Vissza az elejére 
1 / 1 oldal

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Kisbér :: Kisbérről-
Ugrás: